2016-17 Northwest Conference Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 16 Willamette   Four-Way Invitational   TBA
  McMinnville, Oregon
Sat. 17 Willamette   Four-Way Invitational   TBA
  McMinnville, Oregon
Thu. 29 Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
Fri. 30 Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
  Puget Sound   ITA Regional Championships   9:30 AM
  @ Walla Walla, Wash.
  George Fox 0 TBA 0 Final
  Fall ITA Tournament @ Walla Walla, Wash. (Whitman)
 
October
Sat. 1 Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  George Fox 0 TBA 0 Final
  Fall ITA Tournament @ Walla Walla, Wash. (Whitman)
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
  Puget Sound   ITA Regional Championships   9:30 AM
  @ Walla Walla, Wash.
Sun. 2 Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
Sat. 8 Pacific Lutheran 0 Seattle 7 Final
Wed. 12 Lewis & Clark   ITA Oracle Cup   11:00 AM
  NW Play-in: Joseph (UT-D) d. Plawska (L&C), 6-1, 7-5 @ Surprise Tennis & Racquet Complex, Surprise, Ariz.
 
January
Sat. 28 Caltech 4 Linfield 5 Final
Sun. 29 Caltech 8 George Fox 1 Final
  @ Hosted by Linfield
 
February
Sat. 4 Puget Sound 6 Col. of Idaho 3 Final
  Puget Sound 6 Col. of Idaho 3 Final
Sat. 11 Whitman 9 Willamette 0 Final
  Col. of Idaho 4 Pacific (Ore.) 5 Final
  Whitman 9 Pacific (Ore.) 0 Final
Sun. 12 Col. of Idaho 8 Willamette 1 Final
  Whitworth 3 Lewis-Clark St. 6 Final
Fri. 17 Whitman 8 Puget Sound 1 Final
  Willamette 0 Lewis & Clark 9 Final
Sat. 18 George Fox 5 Whitworth 4 Final
  Pacific (Ore.) 0 Lewis & Clark 9 Final
  Whitman 9 Pacific Lutheran 0 Final
  Sprinker Rec Center
  Linfield 9 Puget Sound 0 Final
Sun. 19 Linfield 9 Pacific Lutheran 0 Final
  Sprinker Rec Center
  Lewis & Clark 6 Whitworth 3 Final
  Puget Sound 2 Pacific (Ore.) 7 Final
Fri. 24 Air Force   Puget Sound   3:00 PM
Sat. 25 Linfield   Lewis & Clark   11:00 AM
  Willamette   George Fox   12:00 PM
  Pacific Lutheran   Puget Sound   1:00 PM
  Whitworth   Whitman   1:00 PM
Sun. 26 Skagit Valley College   Whitworth   TBA
  Lewis & Clark   George Fox   11:00 AM
  Puget Sound   Willamette   1:00 PM
 
March
Fri. 3 George Fox   Whitman   TBA
Sat. 4 Pacific (Ore.)   Whitworth   10:00 AM
  Lewis & Clark   Linfield   11:00 AM
  Puget Sound   Pacific Lutheran   1:00 PM
  Sprinker Rec Center
Sun. 5 Willamette   Whitworth   9:00 AM
  Pacific (Ore.)   Whitman   10:00 AM
  Pacific Lutheran   Lewis & Clark   12:00 PM
  Puget Sound   George Fox   1:00 PM
  Bellevue CC   Whitworth   2:00 PM
Sat. 11 Willamette   Puget Sound   10:00 AM
  George Fox   Pacific Lutheran   1:00 PM
  Sprinker Rec Center
  Lewis-Clark St.   Whitworth   3:00 PM
  George Fox   Seattle   6:00 PM
Sun. 12 Lewis & Clark   Whitman   10:00 AM
  Willamette   Pacific Lutheran   10:30 AM
  Sprinker Rec Center
Wed. 15 Whitman   Washington and Lee   1:00 PM
  George Fox   Linfield   3:30 PM
Fri. 17 Bates   Whitman   9:00 AM
  Blue-Grey Invitational @ University of Mary Washington (Fredericksburg, Va.)
  Colorado Col.   Willamette   3:00 PM
Sat. 18 Whitman   Mary Washington   9:00 AM
  UMW Blue/Grey Invitational with Williams, Bates, Skidmore, Johns Hopkins, Trinity TX, Whitman, Washington and Lee
  Lewis & Clark   Willamette   11:00 AM
  Whitworth   Pacific Lutheran   1:00 PM
  Sprinker Rec Center
Sun. 19 Colorado Col.   Pacific (Ore.)   10:00 AM
  Whitworth   Puget Sound   10:00 AM
  Linfield   Willamette   1:00 PM
Mon. 20 Colorado Col.   George Fox   3:00 PM
Thu. 23 George Fox   New Paltz   TBA
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla.
  Hope   George Fox   TBA
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla.
Fri. 24 George Fox   SCAD   TBA
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla.
Sat. 25 Spokane C.C.   Willamette   11:00 AM
Sun. 26 Case Western Reserve   Lewis & Clark   6:00 AM
  @ Gambier, Ohio (Kenyon College)
  Pacific Lutheran   Occidental   10:00 AM
  Linfield   Southwestern (Tex.)   11:00 AM
  Bellevue College   Willamette   1:00 PM
Mon. 27 Pacific (Ore.)   Va. Wesleyan   12:00 PM
  Pacific Lutheran   Biola   2:00 PM
  Bellevue College   Pacific (Ore.)   5:00 PM
Tue. 28 Huntingdon   George Fox   7:00 AM
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla.
  Pacific Lutheran   Hope Int'l   10:00 AM
  UC Santa Cruz   Willamette   12:00 PM
  Lewis & Clark   Kenyon   1:30 PM
  Whitworth   Caltech   2:00 PM
Wed. 29 Linfield   Trinity (Tex.)   2:00 PM
  Whitworth   Cal Lutheran   4:00 PM
Thu. 30 UC Santa Cruz   Pacific (Ore.)   12:00 PM
  Lewis & Clark   Denison   1:30 PM
  Whitworth   Chapman   6:00 PM
Fri. 31 Whitman   Redlands   3:00 PM
 
April
Sat. 1 Pacific (Ore.)   George Fox   TBA
  Carnegie Mellon   Lewis & Clark   TBA
  Whitman   Claremont-M-S   10:00 AM
  Pacific Lutheran   Linfield   1:00 PM
Sun. 2 Pacific Lutheran   Pacific (Ore.)   10:00 AM
Wed. 5 Whitman   Whitworth   4:00 PM
Thu. 6 Linfield   George Fox   3:30 PM
Sat. 8 Puget Sound   Whitman   10:00 AM
  George Fox   Willamette   11:00 AM
  Lewis & Clark   Pacific (Ore.)   11:00 AM
  Pacific Lutheran   Whitworth   1:00 PM
Sun. 9 Pacific Lutheran   Whitman   10:00 AM
  Puget Sound   Whitworth   10:00 AM
  George Fox   Pacific (Ore.)   11:00 AM
  Willamette   Linfield   11:00 AM
Wed. 12 Puget Sound   Seattle   5:00 PM
Fri. 14 Col. of Idaho   Puget Sound   3:00 PM
  Whitworth   Pacific (Ore.)   4:00 PM
Sat. 15 Pacific (Ore.)   Willamette   10:00 AM
  Whitworth   Linfield   11:00 AM
  Lewis & Clark   Puget Sound   12:00 PM
  Col. of Idaho   Pacific Lutheran   1:00 PM
  Sprinker Rec Center
Sun. 16 George Fox   Lewis & Clark   11:00 AM
  Pacific (Ore.)   Linfield   11:00 AM
Sat. 22 Pacific Lutheran   Northwest Conference Championships   TBA
  Whitworth   TBA   TBA
  NWC Tournament
  TBA   Lewis & Clark   TBA
  NWC Championships (Top 4 from Regular Season)
Sun. 23 Pacific Lutheran   Northwest Conference Championships   TBA
  TBA   Lewis & Clark   TBA
  NWC Championships (Top 4 from Regular Season)